Master

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS PROGRAMI


Yurt dışında yüksek lisans programları, lisans programı sonrasında öğrencilerin uzmanlaşmak istedikleri alanlarda kendilerini geliştirebilecekleri şekilde hazırlanmış lisansüstü programlardır. Alanında profesyonelleşmiş akademisyenlerden alacağınız eğitimi, hayatınızın birçok bölümüne entegre edebileceğiniz yüksek lisans programlarına katılmanız hem akademik düzeyde bilgi birikiminizi arttırarak alanınızda ilerlemenize hem de iş bulma sürecinde diğer adaylardan önde olmanıza avantaj sağlar.


Yurt dışındaki yüksek lisans programlarının büyük bir çoğunluğu İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Ana dili İngilizce olan ülkelerin yanısıra Avrupa’da veya Avrupa dışındaki bir çok ülkede eğitim dili İngilizce olarak yapabileceğiniz Master programları bulunmaktadır.


YURT DIŞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI KABUL ŞARTLARI


Elbette yurtdışındaki Master programlarına başvuru kriterleri seçilen, ülke ve programa göre değişiklik gösterecektir ancak çok genel olarak kabul şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz.


  • -4 yıllık bir lisans programından mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak.


  • -Not ortalamanızın mümkün olduğunca yüksek olması. Genellikle bir çok ülkede master başvurularında beklenen minimum not ortalaması 3 gibi gözükse de bazı programlara bu notun altında kalıyorsanız da başvuru yapabilirsiniz. Veya bazı okullara da 3 ortalama yetmeyebilir. Dolayısı ile sizin akademik alt yapınıza en uygun program tercihini yapmanız önemli olacaktır.


  • -Öğrencinin yüksek lisans yapmak istediği bölümün eğitim dilindeki yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir. Bölümün eğitim dili İngilizce ise TOEFL ya da IELTS sınavlarından yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir. Bazı okullar ise eğitim dili yüzde yüz İngilizce olan Lisans programlarından mezun olan öğrencileri bu sınavlardan muaf tutabilirler. Eğitim dili İngilizce olmayan bir çok master programına da farklı dil yeterlilikleriniz varsa başvuru yapabilirsiniz.


  • -Tercih edilecek ülkeye, okula ve programa göre değişiklik göstermekle beraber işletme, pazarlama, finans, MBA gibi programlarda okumak isteyen öğrencilerden GMAT sınavından başarılı bir sonuç almaları istenebilir ya da Mühendislik ya da sosyal bilimler bölümlerinde master yapacak öğrencilerin de yine okuldan okula değişiklik göstermekle beraber GRE sınavından başarılı skorlar almaları beklenebilir. Veya bu sınavları hiç istemeyen programlar ile de karşılaşabilirsiniz.


  • -Bazı programlar için lisans süresi boyunca yapılan part- time veya mezun olduktan sonra yapılmış olması beklenen belirli sene doldurulmuş full time iş tecrübesi de istenebilir.


  • -Akademik ve iş referans mektupları ve başarılı bir cv’nizin olması da kabul almanız için önemli faktörlerdendir.YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ


Yurt dışında master programları ülkeye ve programa göre 1 veya 2 akademik yıl devam etmektedir. Yurt dışı master programları eğitim ücreti ülkeye, şehire, okula ve bölüme göre değişiklik gösterir.

Yaşam maliyetleri ve eğitim ücreti anlamında Amerika ve İngiltere fiyat olarak biraz daha pahalı ülkeler gibi gözükebilir. Avrupa’da eğitim ücretleri Amerika ve İngiltere’ye göre özellikle devlet üniversitelere göz önünde tutulduğunda daha uygundur.

Örneğin Amerika’da master eğitim ücretleri yıllık yaklaşık 24.000 USD’den başlarken programa göre 60.000 USD’ye kadar çıkabilir. İngiltere’de ise en uygun maliyetli master programları yaklaşık 10.000 GBP’den başlar ve yine programa göre değişerek 30.000 GBP’ye kadar çıkabilir.

Almanya’da yıllık harç ücretleri master programlarında yaklaşık 1000 Euro civarında, İtalya devlet üniversitelerinde 3000-5000 Euro arasında değişebilir , Belçika’da yıllık eğitim ücretleri programa göre 2.500- 5.000 Euro arasında olabilir.


Elbette bunlar genel değerler sizin için en uygun ülke, program ve okul tercihi yaparken ve tüm başvuru sürecinde Kare Eğitim her zaman yanınızda...