Kanada’da Üniversite Eğitimi Hakkında

Kanada’da da 100’ün üzerinde üniversitede eğitim verilmektedir. Okullar genellikle, Ön Lisans Okulları, Teknik Okullar, Kariyer Okulları, ve Devlet ya da Özel Üniversiteler olarak gruplara ayrılmıştır. Ülkeler arası kıyaslama yapıldığında Kanada Üniversiteleri yabancı öğrenci kabullerinde oldukça yüksek şartlar aramaktadır. Ülke genelinde başvuruları organize eden kurumlar yoktur veya üniversite başvurusu yapabilmek için liseden sonra girilmesi gereken herhangi bir mecburi üniversite giriş sınavı yapılmamaktadır. Kanada’da ki her bölgenin üniversite giriş şartları birbirine göre farklılık gösterir. Üniversiteler öğrenci seçme kriterlerini kendileri belirler. Eğitim kalitesi çok yüksek olduğu için Türk öğrencilerin de Kanada Üniversiteleri tarafından kabul edilebilmeleri sahip oldukları özelliklerin çok iyi olmasından geçer. Eğitim senesi genellikle 4 yıldır fakat bazı uzmanlık gerektiren bölümlerde 5-6 seneye kadar uzayabilir. Eğitim dili İngilizce ve Fransızca olan ya da her iki dili birden uygulayan üniversiteler öğrencilere birçok farklı alan seçme olanağı tanımaktadır. Her iki dilde de yeterliliği olmayan Türk öğrenciler üniversite kampüslerinde önce hazırlık eğitimi alarak eğitimlerine başlayabilirler. Birçok Kanada Üniversitesi yabancı dil yeterliliği olmayan öğrencilere şartlı kabul olanağı tanımaktadır.

Kanada Üniversiteleri tüm dünya listelerinde eğitim standartlarının yüksekliği ve araştırmaya verdikleri önemden dolayı oldukça yüksek sıralamalarda yer almaktadırlar. Kanada'da üniversite eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerin Kanada'nın ülke olarak yabancı öğrencilere sağladığı şartları da incelemelerinde fayda var. Kanada'da üniversite eğitimi alacak olan öğrencilerin tüm detayları Kare Eğitim ofislerinden alabileceğini hatırlatırız.

Üniversitelerdeki öğrenci nüfusu okulların büyüklüğüne göre 1000 ila 35.000 arasındadır. Üniversitelerde akademik dönem genellikle Eylül ayında başlar ve Mayıs’a kadar devam eder. Bazı üniversiteler sömestr bazıları ise çeyrek (quarter) sistemi uygulamaktadır.
Üniversitelerin eğitim ücretleri yabancı öğrenciler için yıllık ortalama C$ 12.000- C$ 17.000 arasındadır. Öğrencilerin yılda yaklaşık C$ 1000 kadar da eğitim materyalleri ve kitaplar için bütçe ayırması gerekmektedir.
Kanada, tüm yabancı öğrencilere mezun olduktan sonra ücretli çalışma imkanı sunmaktadır. Montreal, Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde eğitim alan öğrenciler 1 yıl süre ile Kanada'nın diğer tüm şehirlerinde eğitim alan öğrenciler ise 2 yıl süre ile full time çalışma hakkından faydalanabilirler. Kanada hükümeti tarafından sunulan bu çalışma imkanı tüm öğrencilere inanılmaz bir avantaj sağlamaktadır.

Kanada Üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için KARE Yurtdışı Eğitim Ofislerine ulaşabilirsiniz.