İsviçre Hakkında

Resmi ismiyle İsviçre Federasyonu, Alp dağlarının kıyısında Orta Avrupa’da yer alır ve denize kıyısı yoktur. Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile komşu olan ülke 1848 yılından beri federasyon olmasıyla dünyada benzeri olmayan bir yönetim sistemine sahiptir. Siyasi ve askeri tarafsızlığa sahip İsviçre, ülkeyi temsil konularında, konuşulan 4 dilden herhangi birisine öncelik vermemek amacıyla Latince’yi ana dil olarak göstererek resmi ismi "Confederation Helvetica" ile uluslararası arenada ülkeyi temsilen CH simgesini kullanmaktadır.

26 Kanton’dan oluşan İsviçre’nin nüfusu 7,4 milyondur.

İsviçre AB ülkesi değildir ve AB ülkelerinde olduğu gibi onların vizesini ya da para birimini kullanmaz. Ülkede kullanılan para birimi İsviçre Frankı’dır ve öğrenci olarak ülkeye gideceklerin aldığı vizede İsviçre Öğrenci Vizesi’dir.

Başkenti Bern olan İsviçre’nin Zurich, Bern ve Cenevre şehirlerinde havaalanları vardır ve Türkiye’den bu şehirlere ulaşım ortalama 2 - 2,5 saat uçuş süresi ile oldukça kolaydır. En çok tercih edilen havayolları THY ve Swiss Air’dir. Türkiye ile İsviçre arasındaki saat farkı 1’dir.

İsviçre’de öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin arasında, Zürich, Basel, Cenevre, Bern ve Lozan bulunmaktadır.