İngiltere’de Üniversite Eğitimi Hakkında

Büşra İngiltere’de üniversite eğitiminin süresi üç yıldır.  Uluslararası öğrencilerin üç yıllık eğitim öncesi bir yıl Hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.  Bu Hazırlık yılına ‘Foundation’ denir. İngiltere Üniversitelerinde sunulab Foundation, İngilizce Hazırlık değildir.  Öğrenci hangi alanda üniversite okumak istiyorsa o alana yönelik Foundation eğitimi alır.

Öğrenciler Foundation eğitimini, üniversite bünyesinde ya da bir Kolej’de alabilir.  Foundation programlarına kabul edilebilmek için öğrencilerin belli seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir.  Bunun için IELTS’den istenilen skor 5.0 ile 6.0 arasında değişmektedir.  Öğrencilerin İngilizce seviyeleri Foundation programına başlamak için yeterli değilse, öncesinde dil eğitimi almaları gerekmektedir.

Öğrenciler Foundation eğitimlerini başarı ile tamamladıklarında lisans programlarına başvurabilirler. İngiltere  Üniversite başvurularında, öğrencinin kendi ülkesindeki almış olduğu lise notları, Foundation’daki başarısı ve IELTS skoru önem taşımaktadır.

Türkiye’den çok sayıda öğrenci, üniversite eğitimi almak için İngiltere’yi tercih etmektedir.  Bunun öncelikli nedenleri arasında İngiltere’de eğitim almanın kazandırdığı saygınlık gösterilebilir.

Öğrenciler, İngiliz Üniversiteleri’nde Mühendislik’ten İşletme’ye, Moda’dan İletişim’e pek çok alanda üniversite eğitimi alabilirler.

İngiltere’de üniversite eğitimi maliyetlerine gelince; yıllık program ücretleri seçilen programa ve üniversiteye bağlı olarak £7,500 ile £14.000 arasında değişmektedir.  Yıllık eğitim ücreti daha fazla olan üniversiteler de vardır.

 

KARE Yurtdışı Eğitim, İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir.