İngiltere’de Yaşam

Eğitim için İngiltere'yi tercih edenleri, sosyal ve kültürel açıdan oldukça zengin bir yaşam beklemektedir. İngiltere, uluslararası festivalleri, müzeleri, konserleri, spor etkinlikleri ve eğlence hayatı ile ünlü bir ülkedir. Bu ülkede yirmi dört saat hareketli bir yaşam sürmek aynı zamanda doğayla iç içe olmak mümkündür.

Elbette öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında, İngiltere'de yaşam maliyetleri gelmektedir. İngiliz makamları, İngiltere'de yaşamayı planlayan öğrencilerin bütçelerini, Londra için aylık minimum £800'dan, Londra dışı içinse aylık minimum £600'dan ayarlamasını tavsiye etmektedir.  Bu ücretlere konaklama, yemek, ulaşım vb. masraflar dahildir.  İngiltere’de öğrenciler üniversite yurtlarında, eğitim aldıkları kolejlerin yurtlarında ya da aile yanında konaklayabilirler.  Üniversite yurtlarında konaklayacak olan öğrenciler yıllık ödemelerini genellikle üç taksitte yapar.  Kolej yurtlarında ise aylık ödeme opsiyonu mevcuttur.  Böylece öğrenciler konaklamalarından memnun kalmazsa rahatlıkla konakladıkları yerleri değiştirebilir. Öğrenciler, yurtlarda bulunan ortak mutfaklarda yemeklerini yapabilirler.  Onun dışında genellikle yurtlarda yemek çıkmaz.  Aile yanında konaklama da İngiltere’de oldukça yaygındır.  Bu şekilde öğrenciler İngiliz aile yaşamını da yerinde görme şansı yakalar.  Bu konaklama tipinde öğrenciler yaşadıkları evde bir oda kiralar.  Odalar tek kişilik ya da çift kişilik olabilir.  Banyo, mutfak çoğunlukla ortak kullanım alanıdır.  Aile yanında konaklamaya genellikle günde iki yemek öğün dahildir.  İngiltere’de öğrenciler studio daire ya da ev de kiralayabilir.  Ancak bu, biraz daha pahalı bir konaklama şeklidir.  Haftalık konaklama ücretleri ise seçilen konaklama tipine, kiralanan odada nelerin dahil olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama £100 ile £300 arasında değişmektedir.  Studio dairelerin ücretleri ise daha pahalıdır.

Öğrenciler, İngiliz bankalarında hesap açma hakkına sahiptir.  Bunun için bankalar öğrencilerden pasaport fotokopisi, bir okula kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesi, İngiltere adresi ve ülkelerindeki bankadan referans talep etmektedir.

Ayrıca öğrenciler, İngiltere’nin sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedir.

Öğrenciler, öğrenci kimliklerini gösterdiklerinde pek çok indirimden yararlanabilirler.  Bu indirimler kitapçılardan, giyim satan dükkanlara, restoran ve barlardan, sinemalara kadar pek çok yerde geçerlidir.  Özellikle Londra'da yaşayan öğrenciler için Oyster kartları ulaşımda kolaylık ve indirim sağlamaktadır.  Londra dışındaki şehirlerde ise bisiklet kullanımı yaygındır.

Öğrenciler, sahip oldukları vizenin statüsüne bağlı olarak haftada on saat (yarı zamanlı) yasal çalışma iznine sahiptirler.  Öğrenciler İngiltere'de genellikle hizmet sektöründe iş bulabilirler.  Saat ücretleri minimum £5.35'dir.  Öğrenciler bu şekilde bütçelerine katkı sağlayabilirler.