Amerika Hakkında

Amerika, 308 milyon nüfusu ile Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık ülkesidir. Amerika 50 eyalet ve bir bölgeden oluşmaktadır. Türkler tarafından tercih edilen eyaletlerden birisi olan ve Büyük Okyanus kıyısında uzanan California nüfus olarak en kalabalık eyalettir. İkinci kalabalık eyalet ise gene Türklerin çok tercih ettiği ve dünyanın en büyük liman kentinin bulunduğu New York’tur. Ülkenin en kalabalık şehirleri sırasıyla New York, Los Angeles, Chicago ve Bağımsızlık beyannamesi ve Birleşik Devletler Anayasasının onaylandığı şehir olarak ünlenen Philadelphia’dır. Yaklaşık 650.000 nüfusu ile anakent olarak planlanarak inşa edilen Washington DC Amerika’nın başkentidir.

Din seçme ve uygulama özgürlüğü olan ülkede bütün dünya üzerinde rastlayacağınız dinlerin tamamının izlerini görmeniz mümkündür.

Amerika, 50 eyaletten meydana gelen ve merkezi District of Columbia olan federal bir birliktir. Ulusal hükümetin yönetimini ve ana hatlarını Anayasa belirler. Amerika federal birliğini oluşturan her eyaletin kendi anayasası ve hükümeti vardır. Hükümetler halk tarafından kurulur. Her eyalet yönetim bakımından şehir, kasaba ve köylere ayrılmıştır. Eyaletlerin yönetim şekli, federal hükümetinki ile aynıdır. Anayasa, hükümetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında Başkan olan yürütme, yasama ve başta Yüksek Mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, yetkileri sınırlar ve birinin diğerine göre fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir. Yürütme görevi her eyalette Vali tarafından sağlanır. Federal Hükümetin başkanı 4 yıllık süreler içinde seçilir, beğenilen ve oylanan başkanlar görevde bir 4 yıllık dönem daha kalabilir. Başkanın Amerika doğumlu ve yaşınını en az 35 olması gerekmektedir.

Amerika yüz ölçüm olarak oldukça büyük olduğundan, hemen hemen tüm iklim tiplerine rastlamak mümkündür. Özellikle güney kıyıları oldukça sıcak iklim, iç bölgelerde karasal iklim görmek mümkündür. Örneğin, kışın New York, Boston, Chicago, gibi büyük şehirler oldukça soğuk ve karlı geçerken Miami, Los Angeles, San Diego gibi şehirlerde hiç kar yağmaz ve yazın sıcaklıklar 50 derecelere kadar çıkabilir.

Para cinsi olarak Amerikan Doları’nın kullanıldığı ülkenin New York, Chicago şehirlerine THY ile direk uçuşlar mümkünken, bir çok Avrupa havayolu ile tek aktarma ya da iki aktarma ile farklı şehirlere ulaşmak mümkündür.

Türkiye ile batı kıyısı arasında 7 saat, orta bölgeler ile 8 saat ve doğu kıyısı ile 10 saat, saat farkı vardır.

Amerika’da yabancı öğrencilerin eğitim vizesi ile çalışma imkanı eğitim kurumunun kampüsü dışında yoktur. Üniversite’de eğitim alan öğrenciler, okulun kampüsünde, kafeteryada, öğrenci işleri ofisinde, spor tesisleri, kütüphane gibi merkezlerde okul dönemi içinde part time olarak yaz tatili zamanlarında ise full time çalışabilirler.

Amerika'da dil okulları ve Amerika'da üniversite eğitimi hakkında her türlü soruyu bize danışabilir veya sitemizin diğer sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.