Rusya’da Üniversite Eğitimi Hakkında

Rusya Üniversiteleri’nden bugüne kadar Nobel ödüllü pek çok sanatçı ve bilim adamı yetişmiştir.

Rusya’da beş yüzden fazla Yüksek Öğretim Kurumu vardır.  Bu aynı zamanda, pek çok farklı alanda bölüm alternatifini de beraberinde getirmektedir.  Ancak tüm üniversitelerin, uluslararası öğrenciler ile ilgili deneyimi yoktur.

Rusya’da üniversite eğitiminin süresi dört yıl olup, üniversitelerin pek çoğunda eğitim dili Rusça’dır. Rusça eğitim veren ve yabancı öğrenci kabul eden bir çok üniversite de ayrıca yabancı öğrencilerin katılabilmesi için Rusça diline hazırlık programları sunmaktadır. Bazı üniversitelerde eğitim dili İngilizce olan lisans programlara da rastlamak mümküdnür.  Program ücretleri Avrupa’nın çoğu ülkesi ile Amerika’daki üniversitelerin pek çoğundan daha uygundur.  Yıllık ücretler 2.000 – 11.000 USD arasında değişmektedir.

Rusya’da Eğitim yılı Ekim ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer okullar genellikle semester sistemi ile çalışır. Devlet üniversitelerinin yabancı öğrencilere uyguladığı hazırlık programı ve yüksek öğrenim programlarının maliyetleri de oldukça uygundur.

KARE Yurtdışı Eğitim, Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyenlere danışmanlık hizmeti vermektedir.