Kanada’da Master Eğitimi Hakkında

Kanada’da sunulan yüksek lisans programları tüm dünyada eğitim kalitesinin çok iyi olması ile tanınmaktadır. Kanada’da yüksek lisans programları genellikle 2 yılda tamamlanır ve full-time olarak sunulur. Türk öğrencilerin part-time programlara öğrenci vizesi ile katılmaları mümkün değildir. Kanada’da Üniversite başvurularında olduğu gibi yüksek lisans başvurularında da ülke genelinde belirlenmiş standartlar yoktur. Her üniversite başvuruları değerlendirmede kendi kriterlerini koyabilir. Türk öğrencilerin Kanada yüksek lisans programlarına başvurabilmeleri için öncelikli olarak üniversite mezuniyet derecelerinin (GPA) iyi seviyelerde olduğunu ispatlamaları gerekir. Bunun yanında başvuru yapılacak master programı için lisans seviyesinde alınan derslerin neler olduğu da önemlidir. İşletme gibi master programları genellikle her bölümden mezun kişileri kabul edebilirken bazı alanlardaki spesifik master programları ancak ve ancak aynı bölüm veya ona çok yakın bölüm mezunlarını kabul ederler. Tüm üniversiteler, Türk öğrencilerin öncelikle İngilizce veya Fransızca dil yeterliliklerini TOEFL, IELTS gibi dünyaca geçerliliği olan sınavlardan herhangi birisine girerek ispatlamalarını isteyecektir. Nadirde olsa bazı Kanada Üniversiteleri dil yeterliliği olmayan öğrencilere şartlı kabul verebilmektedir. Bu durumda öğrenciler önce aynı okulun sunduğu dil eğitimi programlarına katılarak girmeleri gereken sınavlara hazırlanabilirler ve istenen skorlara ulaşıldıktan sonra akademik master eğitimlerine başlayabilirler. Bazı Kanada Üniversiteleri dil yeterliliğini ispatlamak için girilmesi gereken sınavların yanı sıra başvuru yapılan bölüme göre GRE yada GMAT gibi sınavlara girilmesini de isteyebilir ancak her okul bu sınavlara girilmesini mecbur tutmaz. Yüksek Lisans başvurularında genellikle başvuru yapılan bölüm ile ilgili olarak yapılmış stajlar ve edinilmiş iş tecrübeleri öğrencilerin kabul edilme şansını arttıracaktır.
Kanada’da Yüksek Lisans Programlarının maliyetleri okuldan okula ve programdan programa değişiklik göstermekle birlikte genellikle C$10.000 ile C$30.000 arasındadır. MBA programları genellikle en çok talep gören programlar oldukları için eğitim ücretleri de en yüksek olan programlar arasındadır.

Kanada, tüm yabancı öğrencilere mezun olduktan sonra ücretli çalışma imkanı sunmaktadır. Montreal, Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde eğitim alan öğrenciler 1 yıl süre ile Kanada'nın diğer tüm şehirlerinde eğitim alan öğrenciler ise 2 yıl süre ile full time çalışma hakkından faydalanabilirler. Kanada hükümeti tarafından sunulan bu çalışma imkanı tüm öğrencilere inanılmaz bir avantaj sağlamaktadır.

Kanada Üniversitelerinde Yüksek Lisans Programlarına başvuru yapabilmek için yapılması gerekenler konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için KARE Yurtdışı Eğitim Ofislerine ulaşabilirsiniz. KARE Eğitim hem Türkiye Temsilciliğini yaptığı hem de Kanada’da ki tüm üniversiteler için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.