Kanada’da Doktora Eğitimi Hakkında

Kanada’da ki bir çok üniversite oldukça değişik bölümlerde doktora imkanı sunmaktadır. Doktora programlarına kabul edilmek oldukça zordur bu nedenle Kanada Üniversitelerinde Doktora Eğitimi planlayan öğrencilerin çok iyi araştırma yapmaları ve başvuru hazırlamaları gerekmektedir. Doktora eğitimleri genellikle 3-7 yıl arasında sürebilir. İngilizce ya da Fransızca yeterliliğinin IELTS veya TOEFL gibi sınavlar ile mutlaka ispatlanması gerekmektedir. Yüksek Lisans not ortalaması ve okunmak istenen alanda yapılmış iş tecrübesi de doktora başvurularında önemlidir. Ancak en önemli konu, doktora yapılması planlanan konuda eğitim veren bir üniversite ve o konuda birlikte çalışılabilecek bir profesör bulunmasıdır. Doktora’ya kabul öğrenciler genellikle ya uygun maliyetler ile okuyabilir ya da burs imkanlarından yararlanabilirler.

Kanada üniversitelerinin doktora programları için son başvuru tarihleri genellikle erkendir bu nedenle öğrencilerin araştırmalarına ve hazırlıklarına oldukça erken başlamaları gerekmektedir.

Kanada Üniversiteleri’nde doktora başvuruları için KARE Yurtdışı Eğitim Uzman Eğitim Danışmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.