İsviçre’de Üniversite Eğitimi Hakkında

İsviçre’de, ikisi Federal Institute of Technology olmak üzere toplam 12 devlet üniversitesi vardır.  Basel, Bern, Saint-Gallen ve Zurich Almanca konuşulan bölgede olduğu için bu üniversitelerin eğitim dilleri Almanca, Geneva, Lausanneve Fribourg ise Fransızca konuşulan kantonda olduğu için üniversitelerdeki eğitim dili Fransızca’dır.(Sadece Fribourg üniversitende bazı Almanca bölümler mevcuttur). Ülkede İtalyanca konuşulan bölgede sadece 1 üniversite vardır.

Akademik yıl 2 sömestre ayrılmıştır.  Kış dönemi Ekim’de başlar ve Şubat ortasında biter, yaz dönemi ise Mart ortasında başlar ve Haziran ya da Temmuz ortasında sonlanır. Üniversite eğitim süresi ortalama 4 ya da bazı bölümlerde 5 senedir. Eğitim dili Almanca olan bölgedeki üniversitelerde yabancı öğrenciler için hazırlık programları vardır ancak hazırlık programına bile başlayabilmek için öğrencinin en az 400 saatlik Almanca eğitimi almış olması beklenir.

İsviçre’de çok limitli sayıda lisans programları İngilizce dilinde verilmektedir. Lisans programlarını İngilizce almak isteyen öğrenciler hangi okullarda hangi bölümlerde eğitimin mümkün olabileceği konularında KARE Yurtdışı Eğitim danışmanlarından bilgi edinebilirler.

2010 yılında değişen kurallara göre artık Türkiye’den İsviçre’ye Lisans eğitimi almak için gidecek olan öğrencilerin Liseyi bitirdikten sonra okumayı planladıkları alanda aynı zamanda iki yıllık da üniversite eğitimi almış olmaları şartı gerekmektedir. Bu değişik ile artık Türkiye’de lise mezunları direk olarak üniversite okumak üzere İsviçre üniversitelerine gidemiyor olacaklar. Bununlar birlikte İsviçre’de ki birçok üniversite yabancı öğrenciler için kendi kampüslerinde sınavlar yapabilir. Ancak başvuru şartlarını yerine getiren ve bu sınavlarda başarı sağlayabilen öğrenciler üniversitelere kabul edilebilirler.

İsviçre’de devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri yıllık €1,000 geçmeyecek kadar azdır. Ancak birçok program için dil yeterliliği gereklidir. Bu nedenle İsviçre’de okuyacak öğrencilerin ilgili dil sınavlarına girerek yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir. Çok az sayıda üniversitede yabancı öğrenciler için dil eğitimleri de verilmektedir.