Belçika’da Master Eğitimi Hakkında

Belçika Üniversiteleri’nde master programlarının eğitim dilleri ağırlıklı olarak Fransızca’dır.  Eğitim dili İngilizce olan programlar da mevcuttur. Bu bölümler genellikle İşletme, Ekonomi, Finans ve Mühendislik üzerinedir. Her bölümün giriş koşulları farklı olmakla birlikte, başvurulan bölüme bağlı olarak, öğrencilerin dil yeterliliklerini uluslararası kabul gören sınavlarla kanıtlamaları gerekir. Bazı üniversiteler eğitim dili İngilizce olan bir üniversitenin lisans programından mezun olanların diplomalarını İngilizce yeterlilik için kabul ederken, bazıları ise TOEFL veya IELTS sınavından yeterli puanların alınmış olmasını şart koşmaktadır.

Belçika’da master eğitim ücretleri tercih edilen üniversiteye ve programa bağlı olarak yıllık €500 ile €7,000 arasında değişmektedir.  Eğitim süresi seçilen programa göre bir ya da iki yıldır.

Belçika Üniversiteleri’nin sunmuş olduğu yüksek lisans programları için son başvuru tarihleri okuldan okula değişmekle birlikte genellikle Mart – Mayıs tarihleri arasındadır.  Başvuru sonuçları, ortalama 6 ile 8 hafta arasında belli olur. Akademik yıl Eylül ayında başlar.

KARE Yurtdışı Eğitim, öğrencilerine Belçika’da master eğitimi için danışmanlık hizmeti vermektedir.