Neden Amerika

Günlük yaşamda gazete ve televizyon haberlerinde Amerika’da neler olduğunu takip ediyor, çoğunlukla heyecanla beklediğimiz Hollywood filmlerini seyrediyor, Amerikan şarkıcıların kliplerini seyredip şarkılarını dinliyoruz. İşte günlük hayatımızın büyük bölümünü işgal eden, Pasifik ve Atlantik Okyanusunun ortasında, 50 eyalet ve 1 bölgeden oluşan ve ana dili İngilizce olan Amerika, fırsatlar ülkesi olarak tüm yabancı öğrencilere sayısız olanaklar sunmaktadır.  Yüzölçümü ve 308 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük üçüncü ülkesi konumunda ki Amerika’ya eğitim amacıyla giden kişilerin çoğunluğu sıralamasında Türkiye 8. sırada yer alıyor. Amerika, Türkiye açısından da bakıldığı zaman Türk öğrencilerin yurtdışı eğitim için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. New York, Los Angeles, Boston, San Francisco, San Diego, Chicago, Miami gibi dünyaca tanınan ve ün yapmış şehirleri öğrenciler için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Amerika, Harvard, Stanford, Princeton, MIT, UCLA, Columbia, Yale gibi üniversiteleri ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında en iyi ilk 20 listesinde 18 üniversite ile yer alarak eğitim kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlamıştır ve 4000’in üzerinde eğitim kurumu ile ister özel ister devlet, dilediğiniz eyalet veya şehirde, size en uygun bütçeye, istediğiniz programda eğitim alma imkanını sunmaktadır.

Bilimsel ve teknolojik uygulamaların merkezi olarak bilinen Amerika’da bunların yanı sıra sosyal bilimler, iletişim ve dil eğitimi de oldukça tercih edilen alanlar arasında yer alıyor. Amerika'da dil eğitimi ve Amerika'da üniversite eğitimi almak için daha çok sebebiniz var.

Amerika’da eğitim Türkiye’de ki eğitim sistemine göre farklılıklar göstermektedir. En büyük özelliklerden birisi sınıfların çok büyük üniversitelerin ortak alınan dersleri hariç çok az sayıda mevcutlardan oluşmasıdır. Ortalama sınıf mevcudu 20-40 arasında sayılabilir. Profesörler ve öğrenciler arasında oldukça yakın ve sıcak bir ilişki vardır. Öğrencilerin başarı durumlarını yakından takip eder ve sosyalleşmeleri adına her türlü desteği verirler. Sınıf içi eğitimler kadar, sınıf dışı aktiviteler, proje ve takım çalışmaları da önemlidir. Buda öğrencilerin birçok yeteneğini kullanmasını ve geliştirmesini sağlamaktadır. Birçok Avrupa ülkesinin aksine Community College’lar hariç hemen hemen bütün üniversitelerin yabancı öğrencilerin konaklayabilmesi için kampüs içi yurtları vardır.

Amerika millet olarak çok sayıda farklı etnik gruptan oluşmaktadır. Genelleme yaparsak büyük bir çoğunluğu iyi niyetli, yardımsever ve arkadaş canlısıdır. Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da olumsuz durumlar ve ortamlar ile karşılaşmanız mümkün ancak bunlar nüfusa oranla oldukça az sayıdadır. Amerika’da eğitim amacı için seçeceğiniz her eyaletin kendine özgü kanunları ve kuralları ve yapısı olacaktır. Sizin için en uygun eyalet, şehir, okul ve program seçimi için Amerika’da bilfiil bulunmuş, yaşamış ve birçok okulu ziyaret etmiş KARE Eğitim Danışmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.