Almanya’da Üniversite Eğitimi Hakkında

Dünya’da, iş hayatında İngilizce’den sonra ağırlıklı olarak konuşulan dillerden birisi olan Almanca dilini kullanarak Almanya Devlet Üniversiteleri’nde lisans eğitimi almak oldukça kolay. Almanca’nız yoksa üzülmeyin! Birçok Alman Devlet Üniversitesi’nde aynı zamanda İngilizce dilini kullanarak da eğitim alabilirsiniz.

Almanya Devlet Üniversiteleri’nin en göze çarpan özelliği eğitim ücretinin birçok eyalette sömestr başına € 500 olurken, bazı eyaletlerde ise hiç alınmamasıdır. Almanya’da eğitim için bir akademik yılda ödeyebileceğiniz en yüksek meblağ kayıt ücretleri ile birlikte     € 1.100 olacaktır. Özellikle mühendislik eğitiminde gözde olan Almanya’da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümler arasında, Makine, Elektrik, Mekatronik, Bilgisayar, Enerji, Otomotiv, Üretim, İnşaat Mühendislikleri sayılabilir. Bunun yanı sıra, İşletme, Psikoloji, İletişim, Alman Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerde mühendislik dışında tercih edilen diğer alanlar arasında sayılabilmektedir.

 

Almanya Devlet Üniversitelerine başvuru yapabilmek için ilk yapılması gereken ÖSS ( LYS) sınavına girerek Almanya’da okumayı planladığınız bölümün aynısını Türkiye’de ki herhangi bir üniversitede kazanmaktır. Türkiye’de yerleşmiş olduğunuz üniversitenin özel ve ya devlet olması fark etmez bu üniversitelere kayıt yaptırmanız da gerekmez. Sadece ÖSS ( LYS) üniversite yerleşme sonuç belgesi ile Alman Devlet Üniversiteleri’ne başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Almanca dilini kullanarak eğitim alacak tüm yabancı öğrencilerin Almanca dil bilirlik seviyelerini ispatlamaları gerekmektedir. Bunu da Türkiye’de Marmara Üniversitesinde yapılan TestDAf sınavına ya da Almanya’da üniversiteler tarafından yapılan DSH sınavına girerek gösterebilirler. Almanca dil yeterliliği olmayan öğrenciler, Almanya’da üniversiteler veya özel dil okulları tarafından verilen Almanca Hazırlık Programlarına katılabilirler. Özel dil kurslarında Almanca Hazırlık Programlarına katılan öğrencileri okullar, sıfır yani hiç Almanca bilgisi olmayan seviyesinden kabul edebilirken, üniversite hazırlık programları minimum B1 yani orta seviyede Almanca bilgisine sahip olmalarını istemektedir. Öğrencileri minimum seviyeden kabul eden sadece bir kaç devlet üniversitesi vardır. Bu okullar hakkında bilgi almak için KARE Yurtdışı Eğitim’e ulaşabilirsiniz. Alman Devlet Üniversitelerinde başvurunun diğer koşullarından biriside 4 yıllık eğitim veren bir liseden iyi bir ortalama ile mezun olmaktır. 3 yıllık eğitim veren liselerden mezun olan öğrencilerin aradaki bir yıl açığını kapamak için Almanya’da bir yıllık ön eğitim almaları gerekmektedir. Not ortalamanız ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir üniversiteye yerleşme şansınız olacaktır.

 

Almanya’nın 20’den fazla üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bulunmaktadır. Sıralamalara giren bu üniversiteler arasında Münih Teknik Üniversitesi, Aachen Teknik Üniversitesi, Berlin Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi gibi köklü ve büyük üniversiteler sayılabilir.

 

Almanya Devlet Üniversiteleri’nde Almanca verilen lisans programlarının yanı sıra bazı bölümlerde İngilizce eğitimlerde verilmektedir. İngilizce olarak verilen programların giriş koşulu olarak öğrencilerin İngilizce bildiklerini ispatlamaları gerekir ki bunu da IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisine girip istenilen skorları alarak yapabilirler. İngilizce lisans programlarının maliyetleri de devlet üniversitelerinde Almanca olanlar kadar uygundur fakat sınırlı sayıda program sunulduğundan kontenjanlar limitlidir ve başvuru tarihleri oldukça erkendir. Bu nedenle sizin için çok geç olmadan en uygun programa başvuru için KARE Yurtdışı Eğitim Danışmanlarından destek alabilirsiniz.

 

Almanya Devlet Üniversitelerinde lisans eğitimi genellikle Tıp ve Hukuk fakülteleri hariç 3 yıldır. Bazı uygulamalı bölümler 3,5-4 yıla kadar da uzayabilir. Okul başlangıcı içi ana sömestr Ekim ayıdır fakat bazı okullar bazı bölümleri için kış döneminin haricinde yaz dönemi yani Mart/Nisan aylarında da öğrenci kabul etmektedirler.

 

Almanya’nın sınırsız seçeneklerinden haberdar olmak için size en iyi şekilde danışmanlık edecek olan KARE Yurtdışı Eğitim’i arayabilirsiniz.