Almanya’da Master Eğitimi Hakkında

Alman Devlet Üniversiteleri’nde hem Almanca hem de İngilizce Master Programları sunulmaktadır. Almanca dilinde sunulan yüksek lisans programlarına giriş için yabancı öğrencilerin Almanca bildiklerini TestDaf ya da DSH sınavlarından birine girerek ispatlamaları gerekmektedir. Almanca seviyesi yetersiz olan öğrenciler Alman Devlet Üniversiteleri’nin ya da özel okulların bünyesinde hazırlık alabilirler.

Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek lisans programlarına başvuru için istenen önemli şartlardan bir diğeri ise lisans eğitimi aldığınız bölüm ile aynı ya da çok yakın bölüme başvuru yapmanızdır. ALES sınavına girmiş olmanız birçok üniversite tarafından istenmez ama nadir olarak sıralaması yüksek olan üniversiteler öğrencilerden ALES sınavına girmiş olmalarını da isteyebilir. Lisans mezuniyet derecesi genellikle 3 ve üzeri olanlar kontenjanı çok limitli olmayan programlara rahatlıkla yerleşebilirler.

Almanya’da yüksek lisans yapmak için genellikle Eylül/ Ekim ya da Mart/Nisan aylarında programlara başlamak mümkündür. Her program her iki tarihte de açılmayabilir bu nedenle başlangıç tarihlerini KARE Yurtdışı Eğitim yetkilileri ile kontrol edebilirsiniz.

Almanya’da eğitim dili İngilizce olan birçok farklı alanda Master Programı da sunulmaktadır. Bu programlara başvuru yapabilmek için IELTS yada TOEFL sınavlarından herhangi birisine girmeniz ve istenen puanları tutturmanız gerekmektedir. Bazı Alman Üniversiteleri program dili İngilizce olmasına rağmen öğrencilerin Almanya’da hayatlarını idame ettirebilecekleri seviyede ( ortalama 200-300 saat arası) Almanca bilgisini de şart koşabilmektedir.

Lisans Programlarında olduğu gibi Almanya’da Master programlarının maliyetleri de sömestr başına €500 civarındadır. Master Programları genellikle 4 sömestr yani 2 yıl sürer ve hemen hemen hepsinde bitirme tezi vermek gereklidir.

Bazı Alman Devlet Üniversiteleri, İngiltere, Avusturya, İspanya, İtalya gibi diğer ülkelerdeki üniversiteler ile de ortak programlar sunmaktadır. Farklı ülkelerde bir ya da iki sömestr geçirerek eğitiminizi tamamlama imkanını da Alman Devlet Üniversitelerinin master programları sunmaktadır.

Özellikle İngilizce Master Programlarının son başvuru tarihleri çok erkenden dolmaktadır. Bu nedenle en kısa sürede başvuru koşulları ve diğer işlemler konusunda danışmanlık için KARE Yurtdışı Eğitim’i arayabilirsiniz.